Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.261

Zdědění majetku v ČR osobou s občanstvím USA - daně, zdanění

1 odpověď

Dobrý den,
můj syn má trvalý pobyt v ČR. Žije a pracuje již mnoho let v USA, je občanem ČR a od letošního roku (2017) i občanem USA.
Moje otázka se týká mého majetku nemovitosti i peníze, které bych mu ráda darovala, převedla nebo po smrti odkázala.
Zajímalo by mě, jak je to se zdaněním v ČR i v USA, kde vlastně a jaké daně by platil při daru, či při převodu či při dědictví.
Děkuji.

Dobrý den,
v případě, že by se darovalo v ČR mezi občany České republiky, tak by se postupovalo podle českých právních předpisů, kde u darovaní mezi příbuznými (matkou a synem) je tento převod osvobozen od daně. V případě nabývání dědictví po smrti zůstavitele, platí dědici odměnu notáři z hodnoty dědictví. Zase pokud se jedná o zůstavitele, který je občanem ČR a majetek se nachází v ČR, postupuje se podle českého právního řádu.
Zda bude mít nabytí majetku v ČR nějaké daňové dopady pro Vašeho syna v USA, si bude muset zjistit na příslušných úřadech v USA.
Je možnost obrátit se i na naši daňovou poradkyni:
http://www.PoslatDotaz.cz (běžné dotazy, přednostní dotazy).