Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.232

Konkurence zneužila název obchodu, provozovny - jak chránit autorská práva názvu obchodu?

1 odpověď

Dobrý den,
před několika dny jsem odstěhovala z centra města svou provozovnu DARKA na jiné místo ve městě. Ihned využila provozovatelka drogerie situaci. Zřídila si v drogerii prodej dárkových košů a na výlohu použila můj název provozovny DARKA. Mám zaregistrovanou doménu na internetu a v katalogu firem "DARKA PŘEROV" Chtěla bych se zeptat, zda se mohu nějak bránit. Děkuji.

Dobrý den,

název provozovny se nikde registrovat nemusí a tedy se na něj nevztahuje ani žádná ochrana na použití tohoto názvu.
Pokud byste si však chtěla zachovat originalitu svého názvu a jeho design, pak k tomuto účelu využijete ochranné logo. To musí být zapsané v rejstříku ochranných známek, který vede Úřad průmyslového vlastnictví. Před zápisem nové ochranné známky tento úřad zkoumá, zda má ochranná známka všechny předepsané náležitosti a vlastnosti, zda není shodná nebo zaměnitelná s jinou ochrannou známkou.

Můžete zkusit vyzvat provozovatelku, aby název odstranila, ale právně se toho domoci nemůžete.