Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.070.961

Pedagogický pracovník mimo školské zařízení (sociální služby)

1 odpověď

Dobrý den,
může být muzejní pedagog, respektive pedagog volného času (2.16.04, 10. třída podle předpisu č. 222/2010 Sb. ; ISCO 23594), zaměstnaný v krajem zřizované příspěvkové organizaci (muzeu) posuzován jako pedagogický pracovník podle §2 zákona č. 563/2004 Sb. ?
Vykonávaná práce činnosti pedagogického pracovníka odpovídá, nicméně ze znění zákona mi není docela jasné, jestli je zároveň nutné být pracovníkem školy či školského zařízení, nebo je možné vykonávat přímou pedagogickou činnost i mimo školní instituce (či zařízení sociálních služeb), jako tomu činí právě např. muzejní pedagogové.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
dle ust. § 1 odst. 2 zákona č. 563/2004 Sb. , je řečeno, že: „Tento zákon se vztahuje na pedagogické pracovníky škol a školských zařízení, které jsou zapsány do rejstříku škol a školských zařízení (dále jen "škola"), a na pedagogické pracovníky v zařízeních sociální péče.
Tedy pokud muzeum, ve kterém pracujete, není bráno jako školské zařízení zapsáno v rejstříku škol a školských zařízení a nestanoví-li zákon pro profesi pedagogického pracovníka muzea jinak, neměl byste být posuzován jako pedagogický pracovník dle zákona č. 563/2004 Sb.
Jak už jsem psala, je možné, že nějaký zákon může stanovit, že pracovník muzea se posuzuje jako pedagogický pracovník, dle ust. § 2 zákona č. 563/2004 Sb.
Doporučuji se zeptat přímo Vašeho zaměstnavatele na základě čeho tak vychází.