Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.325

Byt zakoupený před manželstvím, sňatkem - spadá do SJM nebo je majetkem jen jednoho z manželů?

1 odpověď

Dobrý den,
sestra si koupila za svobodna byt, který má v osobním vlastnictví. Bydlím v něm já se svoji rodinou. Nyní se sestra vdává, zůstává byt i nadále výhradně jen v jejím vlastnictví nebo se stává součástí SJM. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství (ust. § 709 NOZ). Tedy na základě výše uvedeného byt zůstává i nadále v jejím výlučném vlastnictví. Výjimkou by bylo, kdyby sestra uzavřela se snoubencem smlouvu o manželském majetkovém režimu, dle které by zahrnuli do společného jmění i věci v jejich výlučném vlastnictví, což se děje zcela výjimečně.