Počet stránek ve webu: 40.611

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.

NACHÁZÍTE SE NA ONLINE CHATU PRÁVNÍ PORADNY
DOTAZY V CHATU PŘIJÍMÁME KAŽDÝ SUDÝ TÝDEN V SOBOTU PO 9. HODINĚ
(PŘÍJEM DOTAZŮ MAX. DO 11 HOD.)

Dotazy mimo online chat můžete poslat každý den zde.
Dotazy týkající se EXEKUCE A INSOLVENCE prosím ukládejte kdykoliv zde.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 2.570.307

Vydědění rodiče (otce, matky) potomkem - postup, návod, informace

Odesláno: 
Otevřeno 4558 x
1 odpověď
 
Dobrý den,
syn (33) vlastní chalupu po mých prarodičích. Zatím nemá přítelkyni ani děti. Pomáhám mu s údržbou, opravami i finančně. Chápu, že v případě dědického řízení by dědili rodiče. Jenže já jsem se 2014 rozvedla pro manželovy dluhy, milenky a exekuce. Majetkově jsme vyrovnáni. Mně a synovi dluží exmanžel přes 500.000, Kč. Syn si nepřeje, aby po něm otec jeho dědil. Ani já bych se nechtěla přetahovat o chalupu s exmanželem. Co má syn udělat, aby k této situaci nedošlo?
Syn má sestru a synovce.
Děkuji
 
Dobrý den,

ze zákona nelze vydědit pouze nepominutelného dědice, kterým je dítě zůstavitele.
Pokud Váš syn nechce, aby v zákonné posloupnosti dědil jeho otec, stačí napsat závěť, ve které svůj majetek rozdělí mezi osoby, které povolá za dědice. V případě, že by měl později děti, tak závěť bude neúčinná v tom rozsahu, ve kterém nelze omezit nepominutelné dědice dle ust. § 1643 NOZ. Samozřejmě může takto napsanou závěť, poté co se změní situace a bude mít děti, manželku sám odvolat (např. zničit listinu). Vzor závěti naleznete zde: http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/vzory-zdarma.html