Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.850

Ořezání přerostlého stromu souseda a stáří stromu - starý nebo nový občanský zákoník?

1 odpověď

§ 1017 OZ si vykládáme se sousedkou každý jinak. Ona uznává, že stromy přesahují šířkou i výškou do našeho pozemku, ale odvolává se na výklad, že se to týká jen rostlin vysazených po platnosti nového občanského zákoníku. Já zastávám výklad, že se tento § týká i již vysazených a vyrostlých stromů.
Žijeme pod skalou a tyto stromy nám zabraňují jediné možnosti přístupu slunečního vstupu. Nejedná se ani o les, ani o sad, ale samostatné neudržované jehličňany, které dorostly několikametrové výše.
Děkuji za výklad.

Dobrý den,
ust. § 1017 NOZ je možné aplikovat i na případy, kdy ke vzrůstu stromů došlo před účinností nového občanského zákoníku. Vychází se přitom z přechodného ustanovení § 3028 odst. 2 NOZ, které zní následovně: „Není-li dále stanoveno jinak, řídí se ustanoveními tohoto zákona i právní poměry týkající se práv osobních, rodinných a věcných; jejich vznik, jakož i práva a povinnosti z nich vzniklé přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona se však posuzují podle dosavadních právních předpisů. “