Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.080.431

Úvěr na rekonstrukci bytového domu před převodem družstevních bytů do osobního vlastnictví

1 odpověď

1999 byl na nás převeden družstevní byt od bytového družstva BD. Do 30.6.95 nebylo požádáno o převod do OV. Žádali jsme o převedení do OV v roce 2012, dne 1.7.15 bylo projednáno na BD a na doporučení BD napsána výzva k převedení bytových jednotek s tím, že ústně bylo sděleno datum převodu 1.10.15. K 1.7. zbývalo doplatit anuitu cca 1.700 Kč s tím, že k 1.10.2015 již nebude k doplacení nic.
Byt do dnešního dne není převeden, 4.12.2015 se uskutečnila schůze s programem, vzít si úvěr na rekonstrukci cca. 4.500.000 Kč, byl schválen většinou. Členové bytového družstva budou platit stejnou částku do fondu oprav FO 25 Kč/m2 po dobu 8 let, vlastníci bytových jednotek BJ budou mít částku rozpočítanou do měsíců a na můj dotaz, jak to bude, když očekávám převod BJ v nejbližších dnech mi bylo řečeno, že při podpisu smlouvy budu muset uhradit příslušnou částku úvěru naráz. Je mojí povinností uhradit při převodu BJ v době, kdy již bude uzavřena nová úvěrová smlouva příslušnou částku úvěru naráz? Zákon č. 72/94 Sb. , kde v §24 odst. 5a dalších se hovoří o povinnosti uhradit družstvu částku, která odpovídá nesplaceným úvěrům připadajícím na převáděný byt (zrušen). Zůstává tato povinnost dle nového Obč. zák. zachována na základě nějakých zvl. ust. případně jiného předpisu? Chtěla bych splácet měsíčně. Děk

Dobrý den,
po nabytí účinnosti nového občanského zákoníku bylo nutné vyřešit jakou právní úpravou se budou řídit byty převáděné do osobního vlastnictví. Dle ust. § 3063 NOZ, které zní následovně: „Nabyl-li vlastnického práva alespoň k jedné jednotce v domě s byty a nebytovými prostory přede dnem nabytí účinnosti NOZ nabyvatel podle zákona č. 72/1994 Sb. , o vlastnictví bytů, vznikne i po dni nabytí účinnosti tohoto zákona vlastnické právo k dalším jednotkám v tomto domě podle dosavadních právních předpisů. “
Svůj zpřesňující výklad předložila expertní skupina Komise pro aplikaci nové civilní legislativy při Ministerstvu spravedlnosti: „Na převod vlastnického práva k jednotkám vzniklých před účinností NOZ bude po účinnosti NOZ dopadat i nadále zákon o vlastnictví bytů jednak z hlediska předmětu převodu vlastnického práva (budou převáděny jednotky vymezené dosavadním zákonem o vlastnictví bytů), jednak z hlediska povinných náležitostí smlouvy stanovených zákonem o vlastnictví bytů (pokud jde o označení předmětu převodu a další náležitosti předepisované v § 6 zákona o vlastnictví bytů). K transformaci na (nové) jednotky vymezené NOZ by došlo teprve tehdy, pokud by vlastníci jednotek změnili prohlášení dle § 1169 NOZ. “
Tedy pro převod bytů do osobního vlastnictví existuje dvojí úprava. Byla-li jednotka (byt) vymezen dle dosavadní úpravy, bude se i její převod řídit tímto zákonem. Na druhou stranu jednotky, jež byly vymezeny dle NOZ, musí být převáděny v souladu s ustanoveními NOZ.
Ust. § 24 odst. 5 zákona č. 72/1994 Sb. , nebylo převzato do nového občanského zákoníku, tedy dle NOZ tato povinnost vyžadována není.
V tomto případě jde o nekorektní postup družstva, neboť mělo prvně provést převod bytu a následně vyřizovat nový úvěr. Po získání úvěru bylo zřízeno zástavní právo poskytovatele úvěru (zpravidla banky) na majetek družstva (bytové jednotky). Z toho důvodu již bez uhrazení částky odpovídající výši podílu na bytové jednotce nebude převod možný. Je velice pravděpodobné, že si poskytovatel úvěru ve smlouvě o zřízení zástavního práva stanovil podmínky, že bez jeho souhlasu družstvo nesmí převést bytovou jednotku na třetí osobu.