Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.571

Výpověď nájmu, nájemní smlouvy na dobu určitou pronajímatelem, majitelem bytu - důvody pro výpověď

1 odpověď

Kdy může nájemce vypovědět nájemní smlouvu na dobu určitou? Co lze zahrnout pod změnu okolností, z nichž strany při vzniku závazku ze smlouvy o nájmu vycházely do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval? Může se jednat mimo jiné o případ, kdy si nájemce pořídí vlastní bydlení a v takovém případě je možnost výpovědi smlouvy na dobu určitou?

Dobrý den,

nájemce může vypovědět smlouvu na dobu určitou, dojde-li ke změně okolností, z nichž strany při vzniku závazku ze smlouvy o nájmu zřejmě vycházely, do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval (ust. § 2287 NOZ). Okolnosti, za kterých nelze na nájemci rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval, se mohou týkat změny jeho rodinných poměrů, změny zaměstnání. Nesmí jít o náhodné skutečnosti, které by na uzavření nájemní smlouvy neměly vliv. Lze tedy na základě výkladu ust. § 2287 NOZ dojít k závěru, že se to týká i situace, kdy si nájemce pořídí vlastní bydlení, neboť za takových okolností nelze po nájemci rozumně požadovat, aby v nájmu dále setrval. Dané skutečnosti rozhodně uveďte ve výpovědi z nájmu. Příslušné vzory naleznete zde: http://bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/vzory-zdarma/vzory-zdarma.html