Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.070.929

Je nutná neschopenka kvůli jednodenní nevolnosti?

1 odpověď

Dobrý den,
chtěla bych se informovat, v tomto roce - 2013 - jsem už 2x zavolala ráno do práce, že bohužel nepřijdu, že je mi špatně. Zaměstnavatel mi dal tedy den dovolenou a já jsem druhý den už přišla, jelikož se mi udělalo lépe.
Teď mi zaměstnavatel řekl, že příště, až zase ráno zavolám, že nepříjdu do práce kvůli nevolnosti, tak mi dovolenou již nedá, že si mám vzít neschopenku. Chci se zeptat, zda na to má právo a zda by nestačilo přinést potvrzení od lékaře, že jsem ho navštívila, abych si nemusela brát neschopenku.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

důvodem, proč zaměstnavatel žádá tento postup je následující (šetří své náklady), v případě dovolené Vám musí poskytnout náhradu mzdy ve 100% výši, pokud jde o pracovní neschopnost, za první tři dny se náhrady mzdy nebo platu neposkytuje od 3. do 21. dne hradí nemocenské zaměstnavatel a pak teprve nastupuje správa sociálního zabezpečení.

Pokud bude zaměstnavatel trvat na režimu osoby dočasně práce neschopné, bude to znamenat, že půjdete k lékaři hned 2x - jednou aby Vám vydal neschopenku a podruhé, aby Vás uschopnil. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby zaměstnavateli stačila pouze lékařská zpráva.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?