Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.078.572

Jak udělat copyright své vlastní hudby a prodat hudbu do zahraničí - postup, návod

3 odpovědi

Dobrý den,
Jak si mohu copyrightovat svoji vlastní hudbu, kterou jsem vytvořil a dále ji legálně prodávat i do zahraničí? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

k vytvořené hudbě Vám stejně jako k jiným dílům vzniká autorské právo. Jde o autorské osobnostní právo na hudbu. Toto právo nelze přenechat ani prodat a platí i po smrti autora. Dále rozeznáváme autorská majetková práva na hudbu – jde o práva, které lze prodat, tedy jde o licenci.
Svoji hudbu můžete na základě licence poskytnout ostatním zájemcům prostřednictvím licenční smlouvy. Půjde-li o licenci nevýhradní, můžete ji současně nabídnout více zájemcům.

V současné době existují různé společnosti, které nabízí zprostředkovaný prodej hudby.

Děkuji za odpověď. Platí toto i u instrumentálů?

Dle § 2 autorského zákona se považuje za autorské dílo hudební, které je jedinečné výsledkem tvůrčí činnosti autora a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam. Tedy i instrumentální skladby jsou považovány za autorské dílo splňují-li výše uvedené podmínky.