1 1 1 1 1 Hodnocení 2.00 (1 hlas)

Zjistila jsem, že můj manžel neplatil cca 2 roky příjem z daní. Měl smlouvu u firmy, kde dostával pravidelně měsíčně přibližně 185.000 Kč. Pokud by se někdo podíval na jeho účet, bude to prokázané během chviličky. Jaký by byl trest, pokud by na to přišli? V tom nejlepším i nejhorším případě.

ODPOVĚĎ:
Z dotazu vyplývá, že Váš manžel nebyl zaměstnaný, ale nejspíše vykonával práci jako osoba samostatně výdělečně činná - OSVČ. Potom záleží na tom, jakou konkrétně vykonával činnost, pokud by to byla činnost řemeslného charakteru, kde je možné uplatnit paušální výdaje ve výši 80 % z příjmů, tak v nejlepším případě by z ročního příjmu 2.220.000 Kč (12 x 185.000 Kč), by zdanění podléhalo 444.000 Kč, po výpočtu 15% daně z příjmů a započtení základní slevy na dani na poplatníka by daňový nedoplatek na dani z příjmů za rok 2021 činil 38.760 Kč, za rok 2022 z důvodu vyšší slevy na dani pak 35.760 Kč, to je celkem 74.520 Kč. Pokud by šlo o jinou než řemesnlou živnost, kde je 60% výdajový paušál, tak by základem daně byla částka 888.000 Kč, daňové nedoplatky za oba roky po započtení základní slevy na dani by činily dohromady 207.720 Kč (105.360 Kč + 102.360 Kč). Což by už bylo vážnější, kde mimo pokuty za pozdní podání daňového přiznání a úroku z prodlení za pozdně zaplacenou daň, by tato věc mohl mít případně i trestněprávní důsledky, protože zkrácení daně ve výši nad 100.000 Kč je trestný čin, pokud by se jednalo o úmyslné neplacení daně. Zároveň je potřeba počítat i s pojistným na sociální a zdravotní pojištění, kde by případné nedoplatky byly vyšší než ty na dani z příjmů.