Zajímalo by mě jak můžu zrušit trvalý pobyt osobě, která užívá nemovitost neoprávněně (bez právní podstaty). Zdědil jsem nemovitost. Osoba, která tam bydlí momentálně nemá žádnou smlouvu o pronájmu či jakoukoliv jinou dohodu o užívání nemovitosti. Neplatí energie ani nijak jinak se nepodílí na finanční výdajích na údržbu nemovitosti.

Daná osoba obdržela žádost o vyklizení nemovitosti. Kde ji neakceptovala a pořad se v dané nemovitosti zdržuje. Dle úřadu mám jako nový majitel prý smůlu s odhlášením trvalého pobytu. Daná osoba tam pořád bydlí (bez právní podstaty). Lze nějak prokázat úřadu např. Smlouvou o energiích, listem vlastnictví, výzvou k vyklizení nemovitostí a pod. Že daná osoba tam už nemá co dělat. Tak, aby to úřad akceptoval? Děkuji

ODPOVĚĎ:
Dokud se osoba v bytě zdržuje, byť neoprávně a má tam své věci, úřad jí zrušit trvalý pobyt nemůže. Vy musíte postupovat tak, že podáte k soudu žalobu o vyklizení bytu. Pokud se tam osoba zdržuje bez právního důvodu, soud rozhodne, že tato osoba je povinna byt vyklidit. Pokud tak neučiní dobrovolně, musíte oslovit exekutora a ten tuto osobu fakticky vyklidí na ulici. Poté můžete úřad požádat o zrušení trvalého pobytu a v této fázi je úřad povinen Vaší žádosti vyhovět.

> Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Jak vystěhovat někoho bez nájemní smlouvy s trvalým bydlištěm, trvalým pobytem - postup, návod