1 1 1 1 1 Hodnocení 1.00 (1 hlas)
V naší ulici rostou velké lípy, kvůli nim ale už téměř nic neroste na naší zahradě. Několik let se snažím dohodnout s obcí aby stromy buď prořezala nebo skácela. Bohužel marně. Na koho se mám obrátit? Jarmila

ODPOVĚĎ:
Tady je řešení několik, ale je otázkou, jak jsou účinná. Jednak je to možné řešit pomocí obecní samosprávy, tzn. obrátit se na nějakého zastupitele města, který je pro daný obvod, aby apeloval na obec.
Pak je samozřejmě možné obrátit se na státní správu, nejlépe na odbor životního prostředí, aby posoudil, zda ty stromy jsou ošetřovány tak, jak mají, a zda splňují všechny předpisy.
No a potom obec je vlastník jako každý jiný. Pokud by docházelo k obtěžování stromy, tak je to stejné jako u kteréhokoliv jiného souseda, ať už je to obec nebo soukromník. Musela by se podat občansko právní žaloba tak, aby byl vlastník povinen, v tomto případě obec,  stromy udržovat, prořezávat apod.