Prosím o radu v záležitosti předpokládaného prodeje osobního vozidla Škoda Octavia TDI, zakoupeného jako nové v roce 2002 a to 5. prosince 2010 formou leasingu společnosti Škofin. V té době jsem byl OSVČ. Po ukončení dlouhodobého pronájmu LS, tedy po splacení auta a zaplacení zbytkové hodnoty jsem auto převedl 14.12. 2005 do formy „vlastník shodný s provozovatelem“ .

20.10. 2008 jsem auto převedl z podnikání IČ na rodné číslo do osobního vlastnictví. Odešel jsem do starobního důchodu a zrušil živnostenské oprávnění. Koncem roku 2011 při stáří auta cca 9 let jej chci prodat za tržní cenu (podle současných nabídek na internetu je to méně než 100.000 Kč) a nevím, jaké poplatky a daně musím komu uhradit. Prodej chci uskutečnit přes prodejnu ojetých vozidel, nebo zápočtem u prodejce malého městského auta na důchodcovskou dopravu na kratší vzdálenosti. Prosím o sdělení zejména případné daně, abych se nedopustil daňového zanedbání. Děkuji, Karel

ODPOVĚĎ:
Správní poplatky a ekologickou daň hradí kupující, pokud se nedomluvíte jinak. Poplatek za odhlášení automobilu je zdarma. Daň z příjmů hradit nemusíte, protože od nabytí do prodeje uplynul více než jeden rok, tudíž je tento příjem osvobozen od daně.