2009 došlo u mé osoby ke změně skutečností a to ze stavu ženatý na rozvedený, tuto změnu nemám opravenou v OP. Jaké sankce můžu očekávat? Děkuji, Jaroslav.

ODPOVĚĎ:
Dle § 14 zákona č. 328/1999 Sb. , je občan povinen požádat o vydání nového občanského průkazu do 15 pracovních dnů po nabytí právní moci rozhodnutí soudu o rozvodu manželství.
Pokud taková osoba nepožádá o vydání nového občanského průkazu, dopouští se přestupku, za který lze uložit pokutu až do 10.000 Kč.