Jak je to se soudními poplatky či poplatky druhé straně při zpětvzetí žaloby při majetkovém soudu? Tedy zda se platí za celou dobu trvání soudu a zda je možné odhadovat jejich výši. Žalobu podával 1995 manžel o rozdělení zahrady na konkrétní polovinu vůči svému bratrovi, spoluvlastníkovi ideální poloviny. 2017 manžel zemřel a soud pokračuje dál s vdovou. Vzhledem k věku a svému zdravotnímu stavu vdova není schopna nadále v soudním řízení pokračovat. Děkuji za odpověď, Mia.

ODPOVĚĎ:

Soudní poplatek byl již zaplacen při podání žaloby. U zpětvzetí soud hodnotí, čí vinou řízení skončilo. Náklady protistrany vznikají pouze v případě, že je protistrana zastoupena advokátem. Advokát pak v řízení činí úkony, které mají hodnotu dle vyhlášky ministerstva spravedlnosti, kdy výše se počítá podle hodnoty nemovitosti - čím dražší nemovitost, tím dražší právní úkon.
V tomto případě bych doporučoval kontaktovat protistranu, je možné se na nákladech řízení i dohodnout.