Počet stránek ve webu: 43.234

1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)
Jak už to bývá, každý má svá práva a povinnosti. A nejinak je to u svědků u soudu. Jak to probíhá v jednací síni a jaký je postih, pokud bude vaše výpověď křivá, lživá, tedy nepravdivá? Musí vás zaměstnavatel k soudu uvolnit z práce? Tyto a jiné otázky článek probírá.


Musím se dostavit svědičt?

Svědek má povinnost se především k soudu dostavit a vypovídat.

 

Co když přidu pozdě? Jak zjistit kdy budu vyslýchán?

Je samozřejmě nutné, abyste přišli svědčit včas. Je vhodné před jednáním zavolat k soudu a zjistit alespoň přibližně, kdy na vás přijde řada. Mělo by být samozřejmé, aby vám soudu na předvolání uvedl hodinu vašeho výsledchu, bohužel to však samozřejmé není a může se vám stát i to, že budete na svůj výslech čekat poměrně dlouhou dobu.

 

Smím být v jednací síni před výslechem?

Než budete vyslechnuti, nesmíte být přítomni v jednací síni, aby nebyla vaše výpověď ovlivněna tím, co uslyšíte od účastníků a jejich zástupců.

 

Mám si vzít něco k soudu s sebou?

Před zahájením výslechu si od vás soudce vezme průkaz totožnosti, ten tedy musíte mít s sebou. Poté vás poučí o další vaší povinnosti - vypovídat pravdu.

 

Trest za křivou výpověď

Musíte opravdu vypovědět to, co je vám známo o skutečnostech důležitých pro soudní rozhodnutí. A musíte to vypovědět pravdivě. Na rozdíl od účastníků řízení vám za nepravdivou výpověď hrozí nebezpečí trestního stíhání pro trestný čin křivé svědecké výpovědi a trest odnění svobody ve výši šest měsíců až tři roky nebo peněžitý trest.

 

Jaké jsou tresty za křivou výpověď se zvlášť závažnými následky?

Pokud byste způsobili křivou svědeckou výpovědí zvlášť závažný následek, například by někdo přišel o majetek značné hodnoty nebo by byl odsouzen k vysokému trestu, hrozí vám dokonce trest odnětí svobody ve výši dva až deset let.

 

Mám nějaká práva?

Jako svědek však máte i svá práva. Především vás musí zaměstnavatel vždy jako svědka uvolnit a dále máte právo na náhradu vzniklých nákladů (svědečného).

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.