Počet stránek ve webu: 43.319

1 1 1 1 1 Hodnocení 3.33 (3 hlasů)
Svědečné je jakási odměna státu za to, že svědek přišel k soudu svědčit. Jde o jakousi náhradu výdajů a ušlého zisku. Když budete předvoláni jako svědci, přečetěe si pozorně předvolání. Na něm je poučení, co všechno pootřebujete k uplatnění svědečného.

výše svědečného

Ušlá mzda

Pokud budete žádat ušlou mzdu, musí vám na předvolání potvrdit zaměstnavatel hodinovou mzdu. Podle toho, kolik hodin cestou k soudu, u jednání a cestou od soudu strávíte, bude vám nahrazena ušlá mzda. Jestliže budete cestovat za svědectvím z Ostravy do Prahy, zabere vám to celý pracovní en a stát vám tedy namísto zaměstnavatele tento den proplatí, jakobyste byli v práci.

 

Cestovné

Hotové výdaje jsou především cestovné. Pokud tedy pojedete k soudu vlakem nebo autobusem, kupte si zpáteční jízdenku, předlote i u jednání soudci a bude vám na základě tohoto dokladu cestovné proplaceno.

 

Doprava vlastním vozidlem

Jestliže pojedete k jednání svým autem, můžete mít v některých případech problémy s proplacením svědečného, zvláště pokud bude soud pohodlně dostupný jinak, například městskou hromadnou dopravou. Soud však v odůvodněných případech proplácí cestové i těm svědkům, ikteří použili vlastní dopravní prostředek. Je potom třeba si zaprvé spočítat, kolik kilometrů měří cesta od místa výjezdu k soudu a zpět a pořídit si kopii velkého technikcého průkazu, ze kterého bude zřejmé, jaká je spotřeba vašeho automibilu nebo jiného prostředku.

 

Nocležné, stravné

Podle zákona o cestovních náhradách č. 119/1992 Sb. máte právo v některých případech i na nocležné a stravné.

 

Kdy dostanu svědečné proplaceno?

Svědečné se proplácí většinou ihned po skončení výslechu v pokdadně soudu. Pokud nemáte u sebe potřebné doklady, můžete o svědečné požádat do tří dnů.

 

Nevzdávejte se svého práva

Bez ohledu na to, že 80% svědků svědečné od soudu nežádá a k soudu se dostaví v rámci svého volna nebo dovolené, máte na svědečné právo a nikdo vám ho nemůže upřít.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.