Má hospodský, obsluha v baru nebo třeba prodavačka v obchodě právo kontrolovat občanský průkaz z důvodu zjištění věku zákazníka? Martina

ODPOVĚĎ:
V podstatě na to právo má
. Nehrozí, že by chtěl občanský průkaz zneužít, zkopírovat si jej (jen nahlíží) a pokud mu odmítneme občanku ukázat a on má podezření, že mi ještě není 18 let, má možnost odmítnou nalít alkohol.

Chrání tak především sebe, aby později neměl problémy (policie, živnostenský úřad), protože prodal alkoholický nápoj mladistvému.

Právo na kontrolu občanského průkazu při prodeji alkoholu obsluhou baru nebo hospodským