Jsem OSVČ od 2010, musím si platit sám zdravotní pojištění to je v pořádku, vždy jsem odevzdal v březnu daňové přiznání a jelikož jsem neposílal pravidelné zálohy, tak jsem uhradil cca v květnu vše najednou. Bohužel finanční situace mne přinutila, že zdravotní pojištění za rok 2014 budu hradit 02/2016.

Krom zdravotního pojištění mi přičetly penále, ale ne za rok 2014, ale od začátku mého podnikání, tedy od roku 2010. Na dotaz proč mi neposílali dodatečný doklad každý rok na uhrazení penálů za přislušný rok mi nebyla paní od pojišťovny schopná odpovědět a já se ptám, mají na to právo? Není nějaká možnost, že by penále po nějaké době propadlo? Přece velká pojišťovna nemůže 4 roky nic nevystavit a patým rokem, co podnikám, si najednou vzpomenout, že mi naúčtuje 5 let zpětně penále. Děkuji za Vaše vyjádření Leoš

ODPOVĚĎ:
Problematiku promlčení pojistného řeší § 16 zákona č. 592/1992 Sb. , o pojistném na zdravotní pojištění. Zde je stanoveno, že právo předepsat dlužné pojistné (včetně penále) se promlčuje za 10 let ode dne splatnosti. Tato lhůta je platná a účinná až od 1.1.2012, pro předchozí období platila promlčecí doba pětiletá. Pokud by tedy některé zálohy za rok 2010 byly již promlčené, hradit je včetně penále samozřejmě nemusíte a promlčení můžete namítnout. Nicméně ano, penále může pojišťovna nárokovat kdykoliv ve stanovené - dnes (19.02.2016) již desetileté promlčecí lhůtě.