Pracuji jako učitelka na základní škole. Pracovní dobu mám stanovenou ústně od ředitelky školy takto: nástup v 7:30 , odchod ze školy ve 13:15. Pokud učím od 9:00 musím sedět ve sborovně. Nesouhlasí mi toto nařízení s rozvržením nepřímé pedagogické činností a možností určit si místo výkonu NPČ. Jak to tedy je? Hrozí mi nějaký postih, když budu jednat v souladu s nařízením vlády o rozvržení nepřímé pedagogické činnosti? Děkuji za ochotu.
Právo ve školství
Musí být v době nepřímé pedagogické činnosti NPČ učitel ve škole nebo ne?
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Právo ve školství
- Zobrazení: 2424
Ust. § 84 zákoníku práce říká, že zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby. Ústní rozvržení proto není dostatečné.
Zákon o rozvržení NPČ neexistuje; toto je upraveno v zákoně o pedagogických pracovnících, konkrétně § 22a odst. 2, podle něhož platí, že pedagogický pracovník je povinen být na pracovišti zaměstnavatele v době stanovené rozvrhem jeho přímé pedagogické činnosti, v době stanovené rozvrhem jeho dohledu nad dětmi a žáky, v době zastupování jiného pedagogického pracovníka a v případech, které stanoví v souladu se zákoníkem práce zaměstnavatel.
Pokud je ředitel školy schopen svůj požadavek odůvodnit v souladu se zákonem o pedagogických pracovnících, je Vaší povinností být v požadovanou dobu na pracovišti.












