Budeme uzavírat životní a úrazovou pojistku, mám trošku zmatek v pojmech. Prosím, co znamená výluka, obmyšlená osoba, pojistník, pojistitel a pojištěný? A prosím vás, jak je dlouhá promlčecí lhůta u úrazového pojištění? Jaký je rozdíl mezi úrazovým a životním pojištěním? Děkuji, Sabina

ODPOVĚĎ:

Takže nejdříve strany uzavírající pojištění:

  • Obmyšlený, osoba obmyšlená - osoba oprávněná k příju pojistného plnění v případě smrti.
  • Pojistník je osoba, která uzavřela smlouvu.
  • Pojištěný - osoba, která je pojištěná.
  • Pojistitel - subjekt provozující pojišťovací činnost (pojišťovna).
  • (Zprostředkovatel - pojišťovací poradce či makléř.)

Promlčecí lhůta u úrazového pojištění je obecná - tzn. 3 roky a začíná 1 rok od pojistné události.

Rozdíl mezi úrazovým a životním pojištěním:

  • Životní pojištění - pojištění pro případ úmrtí.
  •
    Úrazové pojištění - pojištění před následky úrazu.

Definice slova Výluka - věci nebo rizika, které jsou vyňaty z pojistného krytí. Škody na nich či jimi způsobené pojišťovna nebude hradit. Některé z nich nelze připojistit za zvýšené pojistné.