OSVČ podniká na ŽL "Konzultační a poradenská činnost". Je to činnost volná ohlašovací a OSVČ využívá možnost uplatnění nákladů 80%. Tímto způsobem se sice zjednoduší evidence nákladů, ale vychází zase nízký důchod. Dotaz:

1) Lze navýšit platbu na DP (důchodové pojištění)?
2) Pokud ano, tak prosím uveďte číslo řádku, na kterém se částka navýší, resp. uveďte postup úpravy
3) Ovlivní to výši platby na ZP?
Děkuji a přeji hezký den. Šimon

ODPOVĚĎ:
Můžete si určit vyšší měsíční vyměřovací základ pro zálohu. Vyšší záloha musí být zaplacena na účet ČSSZ ve lhůtě splatnosti. Měsíční vyměřovací základ nesmí být nižší než 50 % průměrného daňového základu dosaženého v předchozím kalendářním roce připadajícího na jeden měsíc výkonu činnosti nebo stanovené minimum a nemůže být vyšší než 1/12 maximálního vyměřovacího základu.
Při podání přehledu uvedete určený vyměřovací základ do řádku č. 34.
Určený vyměřovací základ pro sociální pojištění výši zdravotního pojištění neovlivní.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Zvýšení důchodu vyšším měsíčním vyměřovacím základem důchodového pojištění