1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Jsem cizinec s trvalým pobytem v ČR už od 2005. Od roku 2009 byl jsem ve vztahu s českou občankou a dcera se narodila 2015. 2017 jsme se s partnerkou rozešli a nemáme soudní rozsudek o péči, doteď jsme to měli na dohodou mezi námi a bylo to tak, že jsme vše dělili 50-50 (časově i finančně).

Tedy bydlení u každého z nás, nákup oblečení a vše ostatní, školka, atd. Tento rok (2022) dcera začala chodit do 1. třídy základní školy. Zapsali jsme ji oba dva rodiče s dohodou, že se nám ta škola líbí. Školu jsme vybírali spolu už od března 2022. Je to teprve měsíc a matka náhle změnila názor a už začala sabotovat školu, že se jí nelíbí. Už byla v jiné škole se ptát na přestup. Já s tím nesouhlasím. Dozvěděl jsem se, že má nového přítele (ona mi to nesdělila), a teda výběr nové školy možná má z důvodu stěhování se na nové bydlení s ním. Potřeboval bych pomoct, jak se tahle situace řeší? V současné škole mi řekli, že oni nemůžou matce zakázat, aby dítě odvedla do jiné školy. Já mezitím volal na tu druhou školu a ředitelka mi řekla, že dítě nemůže přijmout bez souhlasu obou rodičů.   Jaká jsou práva mé dcery v této situaci? Já by nerad, aby jí matka přesouvala do různých škol, obzvlášť když nemáme to soudní rozhodnutí, že ona má hlavní péči. Dekuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Podle § 877, odst. 1 občanského zákoníku platí, že: Nedohodnou-li se rodiče v záležitosti, která je pro dítě významná zejména se zřetelem k jeho zájmu, rozhodne soud na návrh rodiče; to platí i tehdy, vyloučil-li jeden rodič z rozhodování o významné záležitosti dítěte druhého rodiče. Za významnou záležitost se ve smyslu § 877, odst. 2 téhož zákona považují zejména nikoliv běžné lékařské zákroky, určení místa bydliště, volba vzdělávacího zařízení či pracovního uplatnění dítěte. Pokud se matka rozhodla přehlásit dceru na jinou školu, v ideálním případě by si měla předem zajistit Váš - nejlépe písemný - souhlas.
V praxi ale ve většině případů jedná školské zařízení pouze s jedním rodičem. Školské zařízení tak činí v dobré víře, že rodiče jednají ve vzájemné shodě, zpravidla jim tedy stačí k žádosti o přijetí do školského zařízení podpis pouze jednoho z rodičů. Uvedené platí za předpokladu dobré víry ředitele školy, tedy pokud nemá ředitel důvodné pochybnosti o tom, že mezi rodiči panuje neshoda. V případě, že řediteli bude znám nesouhlas druhého rodiče, pak již ředitel nebude v dobré víře a nemůže rozhodnout o přijetí žáka (a ani vydat předběžné opatření podle § 61 správního řádu). Tato situace nastala i ve vašem případě - je dobře, že jste ředitelku druhé školy informoval o tom, že s dceřiným přestupem na tuto školu nesouhlasíte - ředitelka ji nyní bez Vašeho souhlasu nebo bez rozhodnutí soudu nemůže do školy přijmout.
Dceřina matka má nyní v zásadě dvě možnosti, jak na vzniklou situaci reagovat. Pokud trvá na tom, aby dcera přestoupila do této konkrétní školy, bude muset podat k soudu návrh na nahrazení Vašeho souhlasu se změnou dceřiny školy. Vy samozřejmě budete mít možnost se během soudního řízení k celé věci vyjádřit. Bude pak záležet na posouzení soudu, komu z vás vyhoví. Jestliže soud vyhoví matce, bude moci dcera přestoupit na jinou školu i bez Vašeho souhlasu, v opačném případě zůstane na současné škole.
Další možností je, že si matka vyhlédne pro dcerou jinou školu, jejíž ředitel (ka) nebude vědět o tom, že s dceřiným přestupem nesouhlasíte, a pokusí se ji přihlásit tam. Protože pravděpodobně není ve Vašich možnostech kontaktovat všechny školy v místě dceřina nového bydliště a dát najevo svůj nesouhlas se změnou školy, je možné, že dceřina matka s tímto postupem uspěje. V takovém případě se můžete na soud obrátit Vy s návrhem, aby o tom, kam má dcera chodit do školy, rozhodl soud. Se sepsáním takového návrhu Vám mohou pomoci například pracovníci občanských poraden nebo oblastních charit, které zpravidla nabízí bezplatné právní poradenství.