18.7.2019 jsme cestovali metrem v Praze, 4 dospělí a 2 děti (11 a 15 let). Lístky jsme kupovali nejdříve v trafice, kde jsme sdělili věk dětí a prodali nám 2 dětské lístky. Další lístky jsme pak kupovali v automatu. Všude bylo napsáno, že dětský lístek platí pro děti 6-15 let. Synovi je 15 a 3/4 roku. Byli jsme několikrát kontrolováni revizorem.

Poslední dal synovi 800 Kč pokutu, protože prý už nesmí mít dětský lístek. Když jsme se hádali, protože celá skupina měla lístky řádně označeny a všude bylo napsáno, že lístek platí od 6 do 15 let. Revizor nám ovšem sdělil, že lístek platí pouze DO DNE PŘEDCHÁZEJÍCÍMU DNI 15TÝCH NAROZENIN! To ovšem ale není 15 let, ale lístek platí do 14 let a 364 dní. Máme nějakou šanci, pokud se pustíme do sporu, jej vyhrát? Přijde nám to jako veliká nespravedlivost, že nás záměrně uvádějí v omyl. Pokud je někde 6-15, považujeme za normální, že je to do 15 let VČETNĚ a ne do 14-ti.   Ten den jsme několikrát uplatňovali slevu pro děti (památky, jiná doprava) a vždy to bylo do 15-ti let a myšleno opravdu 15. Revizor nám sdělil, že u nich je to jinak. Ale mají právo psát na lístky i automaty 15 let, když to tak vůbec není? Děkuji Vám za odpověď. Jana

ODPOVĚĎ:
Zde záleží, co přesně je napsáno v podmínkách dopravního podniku, jelikož ty určují platnost lístků. Koupí lístku totiž souhlasíte s těmito podmínkami a přijímáte je. Skutečnost, že fakticky neznáte jejich obsah, pak jde k Vaší tíži. Není přitom rozhodné, jak v jiných institucích jsou nastaveny takové podmínky. Toto se totiž nestanovuje zákonem, nýbrž to vyplývá přímo ze zmiňovaných podmínek, proto každá instituce může mít jinak nastaveny pravidla.