Na mém pozemku vede vysoké napětí, kde nemám zapsáno věcné břemeno a potřeboval bych u tohoto vedení udělat přeložku do obecní cesty. Mohu nárokovat přeložení na náklady zřizovatele elektrického vedení nebo přeložku budu muset uhradit sám? Jde o přeložku 3 sloupů a transformátoru. Děkuji, Bivoj

ODPOVĚĎ:
Skutečnost, že v katastru nemovitostí není u Vašeho pozemku zapsáno věcné břemeno ve prospěch provozovatele předmětného vedení, nehraje de facto žádnou roli. Může to znamenat buď to, že věcné břemeno nebylo k Vašemu pozemku skutečně nikdy zřízeno, může se ovšem jednat i o případ, kdy bylo věcné břemeno zřízeno v minulosti (například smluvně s Vaším právním předchůdcem), přičemž dosud nebylo zapsáno do katastru nemovitostí. Tuto otázku nejsnáze vyřešíte kontaktováním provozovatele předmětného vedení. Znovu však opakuji, že tato skutečnost nemá na financování přeložky prakticky žádný vliv.

Problematika přeložek zařízení přenosové soustavy a zařízení distribuční soustavy je upravena v § 47 energetického zákona. Dle tohoto ustanovení platí, že:
- přeložkou zařízení přenosové soustavy a zařízení distribuční soustavy se rozumí dílčí změna trasy vedení nebo přemístění některých prvků tohoto zařízení,
- vlastnictví zařízení přenosové soustavy a zařízení distribuční soustavy po provedení přeložky se nemění (tzn. že vlastníkem zůstává samozřejmě stále původní vlastník zařízení přenosové soustavy a zařízení distribuční soustavy),
- přeložku zařízení přenosové soustavy a zařízení distribuční soustavy zajišťuje jeho vlastník na náklady toho, kdo potřebu přeložky vyvolal,
- provozovatel přenosové nebo distribuční soustavy je povinen seznámit toho, kdo potřebu přeložky vyvolal, se způsobem provedení přeložky a předpokládanými náklady na její provedení,
- náklady na provedení přeložky mohou zahrnovat pouze nezbytně nutné náklady.

Ze znění dotazu usuzuji, že přeložku předmětného vedení budete iniciovat právě Vy (resp. že právě Vy vyvoláte potřebu přeložky), tzn. že přeložka vedení by měla být financována Vámi.

_______________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 458/2000 Sb. , o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon)

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Přeložka elektrického vedení na soukromém pozemku bez zřízeného věcného břemene, služebnosti - kdo přeložku zaplatí?