Dne 27.9.1997 jsem uzavřela smlouvu o poskytnutí státního příspěvku na individuální bytovou výstavbu dle vyhlášky číslo 136/1985 Sb. Kolaudace domu nabyla právní moci dne 21.3.2002. Dne 23.6.2010 jsem obdržela výzvu od úřadu, abych státní příspěvek vrátila, protože jsem nedodržela podmínky smlouvy spočívající v tom, že jsem 8 let od kolaudace v domě trvale nebydlela. Vzhledem k tomu,že se tato skutečnost nezakládá na pravdě, vyzvala jsem Úřad, aby mi sdělil, kdy toto porušení bylo zjištěno a jak k takovému závěru došel. Úřad mi však výsledek kontroly, i to kdy proběhla a kdy byla provedena, odmítl sdělit s tím, že k tomu není povinen a že výsledky předloží až v případě soudního řízení. Má k takovému postupu právo a jak se mohu bránit? Bojím se případného soudního sporu, byť věřím, že právo je na mé straně. Děkuji. Dana

ODPOVĚĎ:
Postup Úřadu je v rozporu s právem, neboť Vám neumožnil vyvrátit důkazy, které má. Doporučuji tedy požádat sousedy, či jiné osoby ochotné Vám dosvědčit, že na uvedené adrese bydlíte napsat čestné prohlášení o této skutečnosti a zaslat je na zmíněný úřad. V rozhodnutí, které Vám poslali, a ve kterém stojí, že máte vrátit příspěvek, může být možnost podat rozklad. Rozklad je forma odvolání, která se podává u takto vysoce postaveného úřadu. Ten rozhodně podejte a uveďte v něm všechny rozhodné skutečnosti. Pokud ani to nebude úspěšné, mají jedinou možnost a to obrátit se na soud. Jakýchkoli výhružek v podobě soudního řízení se nemusíte bát. Oni budou ti, kdo bude muset dokazovat, že jim dlužíte (tedy ponesou důkazní břemeno). Nemyslím si, že mohou být úspěšní.