Jsem vdova a s mým zemřelým mužem mám nezletilého syna. Jelikož můj manžel zemřel v našem družstevním bytě po zásahu elektrickým proudem, prokázaného bez cizího zavinění, soudím se se SBD. Vím, že v našem státě má lidský život hodnotu 240.000Kč. Chci se zeptat, kdo kromě mě a mého syna má na tuto částku nárok, když můj manžel žil se mnou a mým synem? O tuto částku se totiž soudí i manželovi rodiče i s manželovým bratrem. Přitom už více než 9 let nežili společně. Není to trochu zvláštní? Děkuji, Svatava

ODPOVĚĎ:
Případ odškodnění v případě smrti upravuje § 444 občanského zákoníku. Ten stanoví:

Za škodu usmrcením náleží pozůstalým jednorázové odškodnění, a to
a) manželovi nebo manželce 240 000 Kč,
b) každému dítěti 240 000 Kč,
c) každému rodiči 240 000 Kč,
d) každému rodiči při ztrátě dosud nenarozeného počatého dítěte 85 000 Kč,
e) každému sourozenci zesnulého 175 000 Kč,
f) každé další blízké osobě žijící ve společné domácnosti s usmrceným v době vzniku události, která byla příčinou škody na zdraví s následkem jeho smrti, 240 000 Kč.

Částku 240.000 Kč tedy dostanete jako manželka.
Každému dalšímu náleží samostatné odškodnění, nebudete se tedy o tuto částku muset dělit.
Za syna můžete podat žalobu Vy, jako jeho zákonný zástupce.