Mohli by jste mi objasnit pojmy "zemřít" a pojem "být prohlášen za mrtvého", z hlediska práva, nejlépe odkaz na paragafové znění zákona, kde je to jasně definováno? Děkuji, Richard

ODPOVĚĎ:
Smrt má za následek zánik způsobilosti k právům a povinnostem. Smrt lze obvykle prokázat (úředním zjištěním) – prohlédnutím mrtvého těla a vydáním úmrtního listu.

Prohlásit člověka za mrtvého může soud ve dvou případech:

1) Prohlásit člověka za mrtvého lze na ZÁKLADĚ ZJIŠTĚNÍ SMRTI. Tato situace se použije v případech, kdy nelze smrt prokázat úmrtním listem. Půjde například o situace, kdy je zjištěno, že při katastrofě letadla zahynuly všechny osoby a nelze úředně zjistit smrt (identifikovat těla), proto bude toto dostatečným důkazem, že osoba, která byla na palubě letadla, je mrtvá (§ 200 osř)- Právo hovoří o tzv. důkazu smrti.

2) Prohlásit člověka za mrtvého lze i v případě, POKUD JE OSOBA PROHLÁŠENA ZA NEZVĚSTNOU.
Osoba, která je nezvěstná, může být soudem prohlášena za mrtvou, lze-li se zřetelem ke všem okolnostem usuzovat, že již nežije. Toto prohlášení za mrtvého se vydává na základě vysoké pravděpodobnosti smrti.

Prohlášení za mrtvého je možné zrušit, prokáže-li se, že osoba žije. Prohlášení za mrtvého se ruší s účinky ex tunc, tedy jako kdyby k prohlášení za mrtvého nikdy nedošlo, práva a povinnosti osoby, která byla omylem prohlášena za mrtvou, se obnovují, výjimkou je pouze institut manželství – manželství se obnoví jen tehdy, nebylo-li mezitím druhým manželem uzavřeno manželství nové.

O problematice prohlášení za mrtvého jsme pojednávali již zde.

Vzor návrhu prohlášení za mrtvého ke stažení zdarma online zde.