Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, je-li přípustné vyvěsit na nástěnku ve vestibulu panelového domu, že mi byl prodán byt  (který byl v mém osobním vlastnictví) v dražbě. Ale dluh na nájmu z toho nebyl zaplacen. Myslím si, že je to čistě soukromá věc. Do paneláku chodí plno lidí, doručovatelka, návštěvy. Vyvěsilo to vedení vlastníků bytových jednotek. Mohu se nějak bránit? Dominika

ODPOVĚĎ:
Jde o hrubé porušení ochrany osobních údajů, které řeší Úřad na ochranu osobních údajů.
Každý, kdo zjistí, nebo má důvodné podezření, že jeho osobní údaje jsou zpracovávány v rozporu s právem na ochranu jeho soukromého a osobního života a v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů - mimo jiné jsou-li zpracovávané osobní údaje nepřesné, přesahují  účel, pro který byly požadovány - má právo obrátit se na Úřad s podáním.
Podání, které upozorňuje na podezření z porušení zákona o ochraně osobních údajů, by mělo obsahovat takové konkrétní informace, aby při následném řešení mohl být bez prodlení zvolen účinný a cílený postup:
  • označení subjektu podezřelého z porušení zákona o ochraně osobních údajů
  • popis činnosti zahrnující zpracování osobních údajů, v jejímž průběhu došlo k porušení zákona o ochraně osobních údajů
  • uvedení osobních údajů (nebo alespoň jejich kategorií) zpracovaných v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů
  • listiny či jiné materiály (příp. jejich kopie), které dokládají vztah mezi oznamovatelem (stěžovatelem) a subjektem, který jeho osobní údaje chybně zpracoval
  • listiny či jiné materiály (příp. jejich kopie), z nichž lze dovodit porušení zákona o ochraně osobních údajů
  • případné uvedení odkazů na dostupné zdroje, které mohou svědčit o popisovaných skutečnostech
  • kontaktní údaje na oznamovatele (stěžovatele)
Podnět lze podat za svou osobu nebo i anonymně a to na adresu Úřadu (Pplk. Sochora 27, 170 00 Praha 7) a zaslat ho také elektronickou cestou na adresu:  posta@uoou.cz