V r. 1970 jsme (jako mladí, r. 1947 a 1948) uzavřeli církevní sňatek v římskokatolickém kostele v obci (Smržice, okr. Prostějov), tj. v místě mého bydliště, a poté úřední sňatek na obecním úřadě tamtéž. V našich kádrových dokumentech, bylo uvedeno, že sňatek byl opakován v kostele, jak jsme se po r. 1989 dozvěděli. Po 25 letech jsme se úředně rozvedli, ale cca po 10 letech jsme, asi od roku 2006 opět pospolu, i když bydlíme odděleně, často se navštěvujeme a vzájemně si pomáháme. Spoustu času tedy trávíme společně a to i na chalupě. Po rozvodu už ani jeden z nás do dalšího manželství nevstoupil. Je náš církevní sňatek platný se všemi právními i úředními atributy (např. případné sdělení zdravotních zpráv v nemocnici, nároku na důchod, dědictví aj., atd.)? Zajímalo by mě, jak by se sňatek dal legalizovat, obnovit po právní stránce? Velice děkuji za odpověď. Alena Ševčíková.
Svatba, manželství a práva manželů
Platnost církevního sňatku v kostele (uzavřen 1970) po civilním rozvodu manželství
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Vznik a trvání manželství
- Zobrazení: 235
Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
Odpověď:
Pokud jste se rozvedli pouze úředně, ale nedošlo k zneplatnění (anulaci) manželství církevním soudem, pak je váš církevní sňatek stále platný. Protože jste se ale úředně rozvedli, je Váš sňatek platný pouze v očích církve - v očích církve jste stále manželé (nikdo z vás nemůže znovu uzavřít církevní sňatek), ale z pohledu státu již manželé nejste. Aktuálně tedy nemáte nárok na dědictví, vdovský či vdovecký důchod apod. Pokud to chcete změnit, je zapotřebí znovu uzavřít civilní (úřední) sňatek.
Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.