Můj 78-letý otec je cca 2 roky rozvedený s mou nevlastní matkou. Bydlí sám, je nemocný, momentálně před propuštěním z nemocnice a zřejmě nebude schopen se o sebe sám starat. Bydlí ve vesnici 16 km vzdálené od mého bydliště a já chodím do zaměstnání. Ona je v důchodu a bydlí v bytě ve stejném městě jako já.

Zajímalo by mně, jestli nemá bývalá manželka alespoň částečnou povinnost k péči o něj přispět. Fyzicky, nebo finančně. Pečovatelku, nebo pomoc charity, by z důchodu nezaplatil. Děkuji, Pavlína

ODPOVĚĎ:
Rozvedený manžel, který není schopen se sám živit, může žádat od bývalého manžela, aby mu přispíval na přiměřenou výživu podle svých schopností, možností a majetkových poměrů.  Nedohodnou-li se, rozhodne soud o výživném na návrh některého z nich. I Vy jako dcera máte vůči svému těžce nemocnému otci vyživovací povinnost.