Počet stránek ve webu: 43.319

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Strýc má dceru, která v roce 2011 odmaturovala, ukončila studium a začala hned pracovat - byla schopna sama se živit a strýc přestal platit alimenty (po dohodě s ní). V září roku 2015 ukončila však pracovní poměr a vrátila se ke studiím - na vysokou školu (škola nenavazuje ani na středoškolské vzdělání, ani k vykonávanému povolání) a chce opět obnovit vyživovací povinnost po svém otci.

Žádá po otci nemalou částku. Strýc žije v Německu, kde pracuje jako OSVČ, má manželku na invalidním důchodě, a v létě 2015 se mu stal pracovní úraz a ještě pořád není schopen pracovat. Otázka zní, bude vyživovací povinnost znovu obnovena, nebo soud přihlédne k dobrým mravům? Nemůže přeci znovu chtít po 4 letech kdy pracovala, hodit vyživovací povinnost na svého otce? Případně jaké doklady a papíry potřebuje k soudu. Děkuji za vyřízení a projasnění situace. Aneta

ODPOVĚĎ:
Případné obnovení vyživovací povinnosti rozhodně není automatické, vyživovací povinnost tedy rozhodně nebude obnovena jen proto, že dcera začala opět studovat. Záleží zejména na tom, zda u dcery dochází ke zvyšování či prohlubování kvalifikace. Studium na vysoké škole je sice vyšším stupněm vzdělání než maturita, ale soud určitě přihlédne i k tomu, že jde o jiný, nesouvisející obor studia. Tím, že dcera čtyři roky pracovala, dostatečně prokázala svou schopnost se živit a s určitou praxí už by pro ni neměl být problém najít odpovídající zaměstnání.
Navíc byla po ukončení zaměstnání finančně zajištěna podporou v nezaměstnanosti, o kterou si určitě požádala. Může si požádat také o další dávky - příspěvek na bydlení, dávky pomoci v hmotné nouzi - které by jí měly umožnit se samostatně (u) živit). Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem považuji obnovení vyživovací povinnosti za nepravděpodobné.
Doporučuji tedy Vašemu strýci, aby dceři sdělil, že z jeho pohledu jeho vyživovací povinnost vůči ní souhlasila a pokud dcera nesouhlasí, ať se obrátí na soud. Pokud by došlo k soudnímu řízení, doporučuji argumentovat zejména tím, že:
1. dcera čtyři roky pracovala a tudíž prokázala schopnost se živit sama
2. dcera nyní studuje obor nesouvisející s jejím předchozím studiem či zaměstnáním
3. dcera by měla nejprve využít dalších možností, jak se finančně zajistit - požádat o sociální dávky - a teprve poté žádat výživné
4. strýc není pro pracovní úraz schopen pracovat a jeho finanční situace je tudíž špatná, navíc má vyživovací povinnost vůči invalidní manželce
Jak jsem již uvedla, vzhledem k těmto skutečnostem považuji obnovení vyživovací povinnosti za nepravděpodobné.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.