Počet stránek ve webu: 43.319

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Ztráta zaměstnání a jiné okolnosti důvodem neplacení výživného, otec pro neplacení trestán, propuštěn z výkonu před měsícem, bez příjmů, bez zaměstnání, bez bydlení, čekám na vyřízení invalidního důchodu. Je možné požádat o odložení vyživovací povinnosti do doby než budu mít příjem?Jinak se dluh bude navyšovat a nebudu mít možnost splácet ani dál platit.

Nezbavuji se povinností. Je řešení? Děkuji, Zdeněk

ODPOVĚĎ:
Pokud je povinný rodič ve vazbě nebo výkonu trestu odnětí svobody, vyhláška Ministerstva spravedlnosti č. 10/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, vymezuje, kolik lze z výdělku povinného použít na úhradu výživného. Jestliže takový rodič nemá výdělečné a majetkové možnosti buď proto, že je neschopen k práci, nebo proto, že mu správou věznice nebyla práce přidělena, nelze mu za takovou dobu ukládat placení výživného. Pokud je ovšem povinný rodič odsouzen za trestný čin zanedbání povinné výživy, je v takovém případě nutné ponechat i po dobu trestu odnětí svobody stanovené výživné v dosavadní výši, nesvědčí-li tu jiné okolnosti pro jeho změnu.
V případě, že je povinný rodič nezaviněně sám sociálně potřebný, nemá možnost ani schopnost plnit svoji vyživovací povinnost k dítěti, vyživovací povinnost se nestanoví. Obraťte se na soud a žádejte o změnu ve výši vyživovací povinnosti, kterou zdůvodníte svoji současnoou situací. Věc je možné řešit i tzv. předběžným rozhodnutím, předběžným opatřením - vizte web poradny, kde jsou podrobnější informace o tomto institutu.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.