Jsem matka samoživitelka dvou dětí (12 a 14 let). V rodném listě je od roku 2022 zapsán můj bývalý partner, který není biologický otec. Biologický otec byl v roce 2018 odsouzen za trestné činy vůči mně, konkrétně za týrání osoby ve společné domácnosti a znásilnění, s trestem odnětí svobody na 2 roky. Syn ho nezná, dcera (14) si pamatuje část jeho chování vůči mně a má z něj strach. V roce 2022 mi biologický otec znovu poslal výhrůžnou zprávu, stejně jako opakovaně po rozchodu. V té době jsme s bývalým partnerem plánovali rodinu, svatbu a zapsání do RL nebo osvojení. Na doporučení právní poradny se bývalý partner nechal souhlasným prohlášením zapsat do rodného listu dětí. O rok později jsme se rozešli. Mimosoudně jsme se dohodli na péči (děti u mě) a výživném 500 Kč na dítě, které zaplatil pouze dvakrát. Před rokem jsme se domluvili na návrhu na zrušení otcovství, který jsem mu poslala. Před pár dny jsem mu potvrdila, že si zjišťuji informace k DNA testům, které může soud nařídit. Ve skutečnosti však nejsem rozhodnutá jeho výmaz z rodného listu uskutečnit. Návrh vznikl z vděku a pocitu neférovosti, protože děti chránil před agresorem. Zároveň se do rodného listu zapsal dobrovolně se všemi právními důsledky a před zápisem slíbil, že bude platit výživné.
Nyní ale tvrdí, že na „cizí děti“ platit nebude a požaduje odstranění z rodného listu. Tím vzniká situace, kdy mi vychází fiktivní výživné (DSSP, tzv. superdávka) a rozdíl cca 3500 Kč je pro mě zásadní. Musím jednat v zájmu dětí, i když mi to morálně není příjemné, a zvažuji návrh na úpravu styku a výživného. OSPOD i právní diskuse mi potvrdily, že je právně otcem a má povinnost výživné hradit. Na OSPOD mi bylo sděleno, že pokud biologický otec požádá o určení otcovství a DNA testy ho potvrdí, současný otec bude vymazán a biologický zapsán, bez ohledu na psychický stav dětí, jejich strach nebo trauma. Bylo mi řečeno, že se nebude přihlížet k tomu, že dcera má strach a pamatuje si jeho chování vůči mně, protože šlo o vztah ke mně, ne k ní. Děti se s otcem zapsaným v rodném listě 3 roky nestýkají, kontakt ukončil on. Vnímají ho jako bývalého partnera, biologického otce jako cizího člověka. Obě mají ADHD, parciální PTSD symptomy a tikovou poruchu. Dcera čeká na hospitalizaci, jejich stav vyžaduje stabilitu a bezpečí. Přesto považuji současného otce za stabilnější variantu než biologického otce vzhledem k jeho trestní minulosti, neplacení výživného a nestabilnímu životu. Moje dotazy:
- Jaká je pravděpodobnost, že bývalý partner uspěje, pokud by v reakci na návrh na výživné napadl otcovství a snažil se jej popřít?
- Pokud by i přes zmeškání lhůty bylo zahájeno řízení o popření otcovství, jak moc by soud zohlednil zprávu dětské psychiatričky, že změna otce v rodném listě není v zájmu dětí kvůli jejich diagnózám a psychickému stavu?
- Jaká je pravděpodobnost, že soud povolí výmaz současného otce a zápis biologického, vzhledem k psychickému stavu dětí, trestní minulosti biologického otce, jeho neplacení výživného a výkonům trestu?
- Je pravda, co mi bylo sděleno na OSPOD, tedy že soud by prakticky nebral ohled na psychický stav dětí a jejich strach, pokud DNA potvrdí biologického otce?
Děkuji za přečtení.












