Momentálně se chystám podat žádost o rozvod. Mám tři děti. Dcery, 14 a 9 let, bydlí se mnou. Syn, 18 let, studující zůstává bydlet u otce. Mám na syna vyživovací povinnost a pokud ano, komu výživné hradím? Zda otci syna nebo přímo do rukou plnoletého syna. Děkuji a přeji hezký den.
Výživné, alimenty - zvýšení, snížení, neplacení
Platí se výživné u dospělého potomka přímo potomkovi nebo rodiči u kterého dítě žije?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Výživné, alimenty, vyživovaná osoba
- Zobrazení: 823
Oba rodiče mají vůči svým dětem vyživovací povinnost do té doby, dokud děti nejsou schopné živit se samy. Vyživovací povinnost tedy zpravidla končí s ukončením studia a nástupem dětí do zaměstnání. Jestliže Váš syn stále studuje a připravuje se tak na své budoucí povolání, máte vůči němu vyživovací povinnost do doby, dokud nebude schopen živit se sám. Vzhledem k tomu, že syn je již zletilý, v rámci rozvodového řízení bude soud řešit pouze výživné pro dcery, nikoliv pro syna. Pokuste se tedy se synem na výši výživného dohodnout. Jestliže k dohodě nedojde, bude muset syn podat k soudu návrh na určení výše výživného. Vzhledem k tomu, že syn je již zletilý, je výživné jeho příjmem, a proto doporučuji hradit výživné přímo synovi.












