Manželka si před rokem (1(2025) našla jiného partnera. Před měsícem (12/2025) se s nezletilým synem, 12 let, dobrovolně odstěhovali. Bydlí u nového partnera, manželka po mě požaduje příspěvek na jídlo pro syna. Má manželka nárok na nějaké peníze od mě, když ještě nejsme rozvedení a není určené soudem částka výživného na nezletilého syna? Děkuji za odpověď.
Výživné, alimenty - zvýšení, snížení, neplacení
Příspěvek na výživu pro nezletilého při odloučení manželů před rozvodem manželství
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Výživné, alimenty, vyživovaná osoba
- Zobrazení: 1200
Podle § 911 občanského zákoníku platí, že:
Výživné lze přiznat, jestliže oprávněný (Váš syn) není schopen sám se živit. Vyživovací povinnost rodičů vůči dítěti tedy nevzniká rozvodem manželství, ale vzniká narozením dítěte a trvá až do doby, dokud dítě není schopné živit se samo.
Vzhledem k tom, že Vašemu synovi je 12 let a navštěvuje základní školu, není tedy schopen živit se sám a tudíž má na výživné nárok. Takže ano, Vaše manželka má právo požadovat od Vás výživné pro syna, i když ještě nejste rozvedení a zatím nebylo vydáno soudní rozhodnutí ohledně výše výživného. Toto právo - požadovat po Vás výživné pro syna - by měla i v případě, kdybyste nebyli manželé, ale jen partneři (druh a družka).
Doporučuji pokusit se s manželkou na výši výživného nejprve dohodnout - navrhněte manželce nějakou částku, která je ve Vašich finančních možnostech, a tu jí každý měsíc posílejte. Jestliže manželka nebude s Vámi navrženou výší výživného souhlasit, může podat k soudu návrh na určení výše výživného. Soud pak její návrh posoudí a buď ponechá výživné v té výši, kterou jste navrhl, nebo stanoví jinou výši výživného.












