Pro neplacení výživného jsem podala trestní oznámení na otce 2 dětí (bývalého manžela - OSVČ podnikatele) ve výši 42.600,-Kč – TP PM 28.12. 2005. V roce 2006 jsme se dohodli o změně péče mladšího syna, písemná dohoda obsahovala, že já platit výživné nebudu, protože se tím umoří původní dluh otce.

V roce 2007 soud schválil změnu péče dohodou a výživné stanovil 1800,-. S otcem jsme dodržovali naši písemnou dohodu – on mi posílal výživné na staršího, já jemu nic. Jenže než bylo mladšímu 18 let, podal na mě trestní oznámení pro neplacení výživného, moje argumenty státní zástupkyně zamítla s tím, že výživné je pro dítě a rodič se ho nemůže vzdát. Výsledkem je trestní příkaz na mou osobu pro dlužné výživné ve výši 43.200,- Kč – PM 24. 8. 2011 – podmínka 12 měsíců. Rozdílnou částku mezi trestními příkazy 600,- Kč jsem mu v lednu 2012 poslala ovšem on odmítl vzájemný zápočet pohledávek, neboť jeho je prý promlčená a vyhrožuje mi exekucí. Evidentně mě uvedl v omyl a úmyslně naši dohodu podepisal s vědomím, že se vyhne placení dluhu TP r. 2005. Prosím o radu. Děkuji, Zdislava

ODPOVĚĎ:
Pokud byla Vašemu bývalému manželovi dne 28.12.2005 uložena povinnost uhradit dlužné výživné, je jeho vykonatelnost promlčena až 10 let od doby nařízení. Takže pohledávka rozhodně promlčená není.