Je možnost vymáhat po bývalém partnerovi vyživovací povinnost v ČR, když manželství bylo uzavřeno a rozvedeno v České republice dle občanství, ale když současně oba manželé mají trvalý pobyt v zahraničí, tedy podle zákonů v cizině, kde manželé pobývali před rozvodem a po rozvodu? Děkuji, Ivan

ODPOVĚĎ:
Z Vašeho dotazu není zcela jasné, zda máte na mysli výživné pro rozvedeného manžela nebo pro (ne)zletilé dítě. Podle české legislativy se lze domáhat stanovení výživného u okresního či městského soudu v místě bydliště dítěte (u výživného pro nezletilé dítě) nebo žalovaného rodiče. V případě, že celá rodina již žije v zahraničí, české soudy se otázkou určení výživného již zabývat nebudou. Doporučuji Vám tedy obrátit se na příslušné úřady v zemi, kde bývalý manželé nyní žijí.