Dnes jsem byla na policii podat trestní oznámení pro zanedbání povinné výživy a svévolné snížení výživného. Reakce policisty je, že lze podat tresní oznámení pouze k neplacení čtyř výživných za sebou, tedy čtyř měsíců jdoucích po sobě. Co mám udělat a nebo jak se bránit. Děkuji, Beáta

ODPOVĚĎ:
Pokud rodič částečně plní nebo plní občas v intervalech kratších jak 4 měsíce po sobě, nevykládá se takové jednání jako trestný čin podle § 196 odst. 1 trestního zákoníku.
Cituji § 196: "Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta."
Což ovšem neznamená, že se nic neděje, výživné je pouze nutné vymáhat občanskoprávní cestou, nikoliv trestní cestou.
Tady je nutné si uvědomit, že trestněprávní sankci není dosaženo plnění vyživovací povinnosti a tudíž sankce se de facto míjí účinkem trestu (účinkem by mělo být zajištění výživy), proto se podmínky naplnění skutkové podstaty sledují tak přísně (tedy policií je vyžadováno absolutní neplnění, a to po dobu minimálně 4 měsíců).