Počet stránek ve webu: 43.234

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Jak se bránit, když jeden z manželů, který má dítě ve své péči (předběžné rozhodnutí, manželé zatím nejsou rozvedeni, ale žijí odděleně), nechce dítěti umožnit absolvovat zahraniční, již zaplacenou dovolenou druhému z rodičů? Děkuji.

ODPOVĚĎ:
V případě vycestování jednoho z rodičů s dítětem do zahraničí je zapotřebí rozlišovat mezi změnou bydliště dítěte a krátkodobým pobytem s dítětem v zahraničí (dovolenou). V případě, že by se jeden z rodičů chtěl s dítětem dlouhodobě přestěhovat do zahraničí, změna bydliště je považována za významnou záležitost týkající se dítěte a v takovém případě je vyžadován souhlas druhého rodiče. Jinou situací je ale krátkodobá dovolená v zahraničí, kde souhlas druhého rodiče není zapotřebí. Jestliže druhý rodič naplánoval dovolenou v době, kdy má určený styk s dítětem nebo termín dovolené sdělil rodiči v dostatečném předstihu, nemá rodič, který má dítě v péči, důvod bránit mu v odjezdu. Pokud rodič, který má dítě v péči, trvá na tom, že odjezd do zahraničí dítěti neumožní, doporučuji řešit tuto situaci s orgánem sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD).

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.