Počet stránek ve webu: 48480

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 4.00 (1 hlas)
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Zajímalo by mě, kdy je vhodné uzavřít předmanželskou smlouvu a v jakém režimu. Já, ani budoucí manžel nepodnikáme. Nicméně, každý vlastníme svoje bydlení na hypotéku. Já vlastním byt, přítel dům. Hypotéka, kterou má přítel na dům je jednou tak vyšší než na byt. Bydlet budeme společně v domě, byt se bude pronajímat. V minulosti měl přítel problém s platební morálkou - ne, že by neměl peníze, ale ignoroval výzvy k zaplacení poplatků za ČT a přišla exekuce, kterou se podařilo naštěstí vyřešit bez větší majetkové újmy. Podobná situace byla i u pojistek, ale ta nedošla tak daleko. Nerada bych se v budoucnu dostala do situace, že kvůli něčemu takovému přijdeme o společný majetek, proto uvažuji nad předmanželskou smlouvou. V budoucnu bych navíc měla zdědit nějaký majetek po rodičích a ráda bych, aby byl ochráněn i on. Další důležitou skutečností je, že má budoucí manžel nezletilé dítě, které má v péči jeho bývalá. Moje otázka zní: Co všechno vstupuje po svatbě do společného jmění manželů? Vstupuje tam byl i dům, i když jsme tyto majetky oba nabyli už za svobodna a mohli by tak být ohroženy případným nezaplacením nějakého poplatku (exekucí jednoho z manželů)? Vstoupil by do SJM majetek z dědictví po mých rodičích? A v případě, kdy by se budoucímu manželovi něco stalo, přecházela by nějaká část majetku na jeho bývalou (z důvodu nezletilosti dítěte)? A je vhodné v uvedeném případě sepsat předmanželskou smlouvu a v jakém režimu? Moc děkuji za odpověď.

    Odpověď:

    Pokud nebudete mít SJM nijak upraveno, pak v případě sňatku by to bylo tak, že majetky, které jste měli před manželstvím, zůstávají tomu, kdo je vlastnil. Vy ovšem máte oba hypotéku, takže příjmy, kterými jsou hypotéky spláceny, jsou již součástí SJM a tedy v případě rozvodu by se vypořádávaly splacené částky na hypotéku. To, co zdědíte, opět není v režimu SJM, nicméně pokud by došlo k tomu, že by manžel udělal nějaké dluhy, tyto dluhy by byly součástí SJM, reálně by hrozilo, že by byl postižen i Váš majetek, a to i ten z dědictví. Dále ještě výtěžek z nájmu bytu, který je Váš, by už byl součástí SJM a manžel by měl v případě rozvodu právo žádat polovinu, pokud byste si nájem někde spořili. Pokud byste sepsali předmanželskou smlouvu, je Váš majetek zcela ochráněn před dluhy manžela a doporučila bych sepsat tzv. režim oddělených jmění, tedy ani příjmy by nebyly SJM a nájem z Vašeho bytu by byl pouze Váš. Je ale samozřejmě třeba zvážit, zda se Vám toto vyplatí, protože pokud byste byla např. doma s dítětem a manžel by vydělával, bude jeho výdělek jen jeho a Váš příjem zase jen Váš, což je vždy pro ženu na rodičovské dovolené nevýhodné. Pokud by se budoucímu manželovi něco stalo, jeho majetek by byl dělen mezi manželku a děti, rovným dílem. Tj. pokud má pouze jedno dítě a Vy budete manželka, dělila byste se o jeho dům a případně jeho další majetek včetně dluhů s tímto dítětem napůl a jeho matka by byla do zletilosti dítěte správcem tohoto majetku.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování