Jsem čerstvě rozvedená, můj bývalý muži si vzal auto na leasing ještě za dobu manželství, ten ale přestal splácet. Na leasingové smlouvě je mé jméno jako manželky, ale já jsem nikomu žádný souhlas s ručením za závazky nedala. Nyní se společnost, která automobil bývalému manželovi poskytla domáhá soudně finančních splátek na mě. Je to v pořádku, anebo za dluhy mého bývalého manžela nejsem zodpovědná – když už jsme navíc rozvedeni? Jiřina

ODPOVĚĎ:
V tomto případě se skutečně může leasingová společnost domáhat splácení dluhu na Vás, protože dluh vznikl za manželství a jste za něj spoluzodpovědná stejně jako bývalý manžel.

Můžete se ale domáhat toho, aby Vám Váš bývalý manžel nahradil škodu na majetku, která Vám tímto neplněním jeho závazků vznikne.

Obecně při sjednávání půjček nebo při zadlužení jednoho z manželů je zavázán i manžel druhý, a to i v případě, že nedal k půjčce svůj výslovný či písemný souhlas – pozor tedy, veškeré tyto závazky spadají do společného jmění manželů se všemi následky, které to může přinést.