1 1 1 1 1 Hodnocení 1.00 (1 hlas)
Dobrý den. Jsem v rozvodovém řízení, mám 2 dospělé studující děti. Chci se od manžela odstěhovat ještě před vynesením rozsudku, protože naše soužití je komplikované a v současné době již v podstatě nemožné. Manžel ale říká, že pokud se odstěhujeme, nedovolí nám vzít si žádné věci s sebou. Není to protiprávní jednání?
Marcela

ODPOVĚĎ:
Paní Marcelo, v domácnosti, kterou nyní obýváte se zletilými dětmi a manželem se nachází věci, které jsou výlučně vašich dětí (získali je darem, koupili si je atd.) – tyto věci si mohou odstěhovat a nemusí se samozřejmě nikoho dožadovat souhlasu.

Další věci, které se ve v obývaném bytě nalézají jsou součástí společné jmění manželů (SJM). Co přesně spadá do SJM definuje občanský zákoník §143 odstavec 1 a 2. Stručně se dá říct, že do SJM spadají věci nemovité, movité a závazky. O nakládání s tímto majetkem by měli rozhodovat oba manželé. I když si svévolně jeden z manželů majetek přivlastní, tento je později řešen v rámci vypořádání společného jmění manželů u soudu. Nutností ale je, aby ten kdo majetek nedrží v tu dobu ve vlastnictví případně dokázal kdy byl pořízen a jeho hodnotu (např. paragonem), aby mohlo dojít ke spravedlivému vyrovnání SJM. Pokud nemáte ani paragon, v rámci důkazního řízení je možné použít např. i fotografie  z bytu, kde je majetek vyobrazen.

Do SJM naopak nepatří věci, které slouží osobní potřeba jen jednoho z manželů – např. oblečení, obuv nebo jiné předměty spojené s osobou jednoho z manželů. Tyto věci jsou vyloučeny ze společného jmění právě s ohledem na jejich osobní povahu, i když byly zakoupeny za trvání manželství.

Pokud se jedná o věc nikoliv obvyklé osobní potřeby (např. hodnotný kožich), má ten manžel, který tyto hodnoty za trvání manželství získal, při vypořádání nahradit, co ze společného majetku bylo na tento majetek vynaloženo. Snad Vám odpověď stačí.