Manželka se se mnou chce rozvést, tak jsem se přestěhoval k babičce do družstevního bytu a babička chce, abych si družstevní podíl nechal přepsat na sebe. Potřebuji vědět, jestli manželka nebude mít nárok na část družstevního podílu, když ještě nejsme rozvedeni. Jestli nemám raději počkat, až po rozvodu. Děkuji za radu, Jindřich.

ODPOVĚĎ:
Pokud Vám babička družstevní podíl daruje, nebude tento součástí SJM a manželka na něj v případě rozvodu nebude mít žádný nárok. Pro účely dědického řízení, dokud nejste rozvedeni, by manželka dědila. Z hlediska právní jistoty celé rodiny je lepší, pokud na to nespěcháte, převést družstevní podíl až po rozvodu.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Darování družstevního bytu v manželství - vliv na SJM, společné jmění manželů