S bývalou manželkou jsme si v době manželství vzali hypotéku. Jsme rozvedeni, ale nemáme vyřešené SJM. V tuto chvíli hypotéku splácím jen já a bývalá manželka mi vůbec nepřispívá na splátky. Jak mám donutit bývalou ex, aby mi přispívala na polovinu splátek? Je to na žalobu? Děkuji za odpověď Stanislav

ODPOVĚĎ:
Pokud nemáte vyřešené SJM, pak to nevyřešíte jinak, než podáním žaloby na vypořádání SJM, kde ve Váš prospěch započtete po rozvodu Vámi uhrazené splátky a do budoucna se budete domáhat úpravy splátek - tedy buď splácení převezmete sám a o polovinu budoucích splátek bude snížena částka k vypořádání manželky nebo se budete podílet na splácení rovným dílem. Pokud to ovšem není možné dohodou, nezbude, než věc řešit soudně, přičemž připomínám, že žaloba o vypořádání SJM musí být u soudu do tří let od právní moci rozsudku o rozvodu manželství.