Jsem studentka bez příjmu a chtěla bych se zeptat, jakým způsobem bych pro sociální účely mohla být posuzovvána samostatně a ne v závislosti na příjmech celé domácnosti? Jedná se mi o to, zda mohu nějakým způsobem dosáhnout na dávky životního minima a od toho se odvíjejícího sociálního stipendia? Děkuji, Ivana

ODPOVĚĎ:
Vaši rodiče a děti jsou ze zákona ve Vašem případě považováni jako společně posuzované osoby. Můžete to zvrátit, pokud prohlásíte, že spolu trvale nežijete a že společně neuhrazujete náklady na své potřeby. Blíže zákon o životním a existenčním minimu.