Před rokem byli mě a mojí ženě svěřeni soudem do peče dva vnuci ktere odložili rodiče. Za tuto dobu neprojevili rodiče o děti žadný zájem, ani jednou nezaplatili výživné. Otec je v současné době ve vazbě (jinak bezdomovec) pobyt matky dětí nám není znám. Zajímalo by nás, jaké jsou naše další možnosti - pěstounska peče nebo jiné možnosti. Děkuji. Vilém

ODPOVĚĎ:
Pokud soud svěří vnuky do Vaší pěstounské péče, mohl byste mít při splnění podmínek stanovených v zákoně č. 117/1995 o státní sociální podpoře nárok na dávky pěstounské péče. Konkrétně se jedná o následující dávky:
- příspěvek při převzetí dítěte
- odměna pěstouna
- příspěvek na úhradu potřeb dítěte
- příspěvek na zakoupení motorového vozidla

Bližší informace o těchto dávkách a podmínkách jejich získání Vám poskytnou na tzv. kontaktním místě státní sociální podpory na úřadě práce v místě Vašeho bydliště. V elektronické podobě je můžete najít na internetových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí zde: http://socialniporadce.mpsv.cz/cs/140