1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Zaměstnavatel mi neprodloužil pracovní smlouvu, která mi končí k 30.6.2022. Momentálně jsem na neschopence, tedy v dočasné pracovní neschopnosti DPN a to kvůli rizikovému těhotenství od března 2022. Prosím jaký je další postup, koho mám informovat že nemám již pracovní smlouvu prodlouženou, jestli zůstanu bez peněz, nebo mi nadále bude vyplacená nemocenská, a jestli musím na ÚP se zaregistrovat?

Když mě bude nadále vyplacená nemocenská, pak si můžu požádat o mateřskou, jestli mám správně informace, požádat můžu 6-8 týdnu před porodem? Do kdy mám požádat o mateřskou? Pracovala jsem pro zaměstnavatele od 1.7.2021 a předtím jsem taky byla zaměstnaná, takže měla by jsem splňovat podmínky pro mateřskou, prosím ověřit, jestli to správně chápu, jestli se započítává i doba na neschopence? A prosím poslední dotaz, jestli mě musí zaměstnavatel vyplatit dovolenou, na rok máme nárok na 5 týdnů dovolení ale tým že jsem byla na neschopence nevím jak se to vypočítá, na kolik dnů mám nárok, když od 03/2022 jsem na neschopence? Děkuji. Sandra.

ODPOVĚĎ:
I po skončení pracovního poměru bude vyplácena nemocenská. Na ÚP se není možné registrovat v době pracovní neschopnosti, to je možné až po jejím ukončení.
Na peněžitou pomoc v mateřství může žena nastoupit 8–6 týdnů před očekávaným dnem porodu. Termín nástupu si v tomto rozmezí určí sama.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství vzniká pouze za splnění dvou daných podmínek. Žadatel o peněžitou pomoc v mateřství musí být v době nástupu na dávku nemocensky pojištěn (tj. z příjmu ze zaměstnání je odváděno pojistné na sociální zabezpečení), nebo musí trvat ochranná lhůta ze skončeného nemocenského pojištění. K tomu musí splňovat druhou, specifickou podmínku – být nemocensky pojištěn minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku (to je zhruba 9 měsíců nemocenského pojištění v rozložení dvou let). Tato podmínka nemusí být splněna jen u jednoho zaměstnavatele. V období dvou let lze sčítat dny z různých pojištění (zaměstnání).
I za dobu pracovní neschopnosti může vzniknout nárok na dovolenou, a to do výše dvacetinásobku stanovené týdenní pracovní doby nebo dvacetinásobku kratší týdenní pracovní doby se pro účely dovolené považuje za výkon práce doba zameškaná v témže kalendářním roce. Za výkon práce se pro účely dovolené považuje doba překážek v práci pouze tehdy, jestliže zaměstnanec mimo dobu jejich trvání v kalendářním roce odpracoval alespoň dvanáctinásobek stanovené týdenní pracovní doby nebo dvanáctinásobek kratší týdenní pracovní doby.
Konkrétní výpočet nároku provede mzdová účetní podle rozvržení pracovní doby.