Jsem v rozvodovém řízení, ze vztahu s přítelem, se kterým již nežiji se mi 31.12.2010 narodila dcera. Manžel podal žádost na popření otcovství. Můj přítel, otec dcery nejeví o dceru příliš valný zájem. Chci se zeptat, pokud nechci přítele uvádět jako otce dítěte, zda ho musím uvádět? Či zda by se tohoto mohl nějakým způsobem od sám dožadovat? Děkuji, Eva

ODPOVĚĎ:
Biologického otce nikde uvádět nemusíte. Přítel se může domáhat určení otcovství žalobou. Počítejte s tím, že jakmile dojde k popření otcovství Vaším manželem a nebude otec určen souhlasným prohlášením rodičů na matrice, bude soud podle § 73 občanského soudního řádu od Vás chtít označení muže, který je otcem dítěte.
Zvažte sama, zda je vhodné, aby dítě nemělo určeného otce – výživné, péče pokud Vy se nebudete schopná o dítě postarat apod.